herb BIP - Przedszkole Publiczne Nr 4 w Goleniowie

O Naszym Teatrze słów kilka

‘’Koło Teatralne’’  w Przedszkolu Publicznym nr 4 w Goleniowie

 

                       Działalność „Koła Teatralnego” rozpoczęła się wiosną 2007 roku od przygotowania przez rodziców najmłodszej grupy : „Żabek” teatralnej niespodzianki dla ich dzieci z okazji Dnia Dziecka. Propozycja nauczycielki wysunięta na spotkaniu w przedszkolu  spotkała się z wielkim zainteresowaniem ale i z niedowierzaniem.Wybrano bajkę wg. Jana Brzechwy pt.„Kopciuszek”. Z odrobiną jeszczeniewiary we własne możliwości, ale bardzo dzielnie grupa dorosłych podjęła wyzwanie.Rozpoczęto przygotowania, które polegały m.in. na cotygodniowych próbach i zgromadzeniu elementów scenografii oraz kostiumów.Rodzice przedszkolaków niezwykle kreatywnie  i twórczo podjęli wyzwanie. Świetnie bawili się w czasie prób i perfekcyjnie  opracowali  wszystkie szczegóły występu. Premiera odbyła się  06 czerwca 2007 r. w naszym przedszkolu i była zupełnym zaskoczeniem dla najmłodszych widzów. Niespodzianka udała się i została przyjęta niezwykle entuzjastycznie. Ku  wielkiemu zaskoczeniu  aktorów sukces przedstawienia był ogromny, dzieci zachwycone niespodzianką a samym twórcomtrochę nieoczekiwanie bardzo spodobała się ta zabawa w teatr. Ku swemu wielkiemu zdziwieniu odkryli  w sobie ukryte do tej pory pokłady energii, żywiołowości, często niezwykłych talentów (aktorskich, plastycznych, organizatorskich itp.).

              Ten spektakularny sukces zachęcił aktorów do kontynuowania działalności teatralnej. Po rozpoczęciu nowego rok szkolnego 2007/2008 powstała myśl wystawienia jako prezentu mikołajkowego dla wszystkich przedszkolaków przedstawienia pt.„ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w grudniu 2007r .  Aktorami ponownie zostali rodzice, ich grono znacznie się jednak poszerzyło. Próby i premiera odbyły się tym razem na scenie widowiskowej Goleniowskiego Domu Kultury. Przygotowania wymagały dużego  zaangażowania  wszystkich twórców, ale efekt był wart tych wysiłków. Dodatkową atrakcją wieczoru był udział w nim Świętego Mikołaja, który podziękował aktorom wręczając upominki i obdarowując dzieci słodyczami. Zaproszono wszystkie dzieci na scenę - na wesele księcia i księżniczki. O naszym występie pisała entuzjastycznie lokalna prasa, telewizja kablowa  Saton pokazał film o tym wydarzeniu a najważniejsi bohaterowie wieczoru – widzowie  byli pod wielkim wrażeniem. Takich wspaniałych krasnoludków nie ma nigdzie…. 

                     Działalność „Koła Teatralnego” zasługiwała na wspieranie dalszego jej rozwoju, dlatego nauczycielki  objęły patronatem realizację następnych  pomysłów rodziców, czynnie brały udział we wszystkich etapach przygotowań. Już wiosną 2008 roku wystawiono w GDK przedstawienie pt. „Magiczny świat wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima”. Do grona rodziców-aktorów dołączyło z powodzeniem rodzeństwo przedszkolaków.  Nasze sukcesy teatralne zostały dostrzeżone przez dyrekcję Domu Kultury i zostaliśmy zaproszeni do współtworzenia „Teatralnej Jesieni” – cyklu tworzonego w ramach Roku Kultury w Goleniowie dla całej społeczności lokalnej. Już od września 2008 roku rozpoczęły się przygotowania do kolejnego występu. Tym razem wybrano scenariusz wg. Jana Brzechwy pt.” Śpiąca Królewna”. Jak i w poprzednich przypadkach  nie mieliśmy problemów z obsadą ról w bajce, przeciwnie – dołączyli do naszego grona  nowi aktorzy. Nawiązaliśmy współpracę z Operą na Zamku  w Szczecinie, dzięki temu mogliśmy skorzystać z ich zasobów bogatych w elementy scenografii i kostiumów . Premiera  odbyła się 5 listopada  i była wielkim sukcesem, zyskała  ogromny aplauz widzów. Po występie można było spotkać się osobiście z aktorami częstującymi słodyczami  i zrobić wspólną fotografię.

           Doceniając znaczenie  takiej współpracy środowiska rodzinnego i przedszkolnego rodzice zaproponowali przygotowanie kolejnego prezentu na Dzień Dziecka, będącego jednocześnie uroczystym pożegnaniem z dziećmi i rodzicami  z najstarszej grupy. Rozpoczęły się przygotowania do wystawienia bajki pt.”Księżniczka na ziarnku grochu”.   Wystawiliśmy ją  15 czerwca 2009 r. na gościnnej scenie Goleniowskiego Domu Kultury.

          Była magia, niespodzianki i pierwszy ze wspaniałych tańców opracowanych specjalnie na tę okoliczność przez niezwykłą brać aktorską…

            Rok szkolny 2009/2010 pożegnaliśmy w czerwcu przedstawieniem Czerwone Kapturkiwg. Z.Wójcik. Do współuczestnictwa w przygotowaniutej  bajki zaprosiliśmy po raz pierwszy wszystkie dzieci naszych aktorów.Bardzo dzielnie towarzyszyły nam na scenie, zasmakowały w tym niezwykłym przeżyciu.To było niezwykłe i zwariowane spotkanie z nieznaną dotąd wersją tej popularnej bajki. A wszystkie Czerwone Kapturki spotkały się po przedstawieniu z widzami w holu GDK i dla każdego nalazły się łakocie w koszyczkach.

                 Od trzeciego przedstawienia  zapraszamy szeroką publiczność, mogą nas oglądać wszyscy, którzy zechcą skorzystać z za zaproszenia. Część rodziców-aktorów opuściło już progi naszego przedszkola, ale nie rozstało się z Grupą Teatralną. Są osoby, które niestrudzenie od pierwszego przedstawienia towarzyszą namw teatralnej przygodzie. Niezwykłe jest też to, że między mijającymi się dotychczas ludźmi zawiązały się bliskie znajomości i serdeczne przyjaźnie . Bezinteresownie poświęcając swój czas, niezwykłe zaangażowanie i energię ludzie różnych profesji stworzyli nieznany dotychczas w naszym w mieście,bardzo aktywny zespół.Jego skład nie jest  stały. Jedni przychodzą ośmieleni i zachęceni tym, co zobaczyli na scenie jako widzowie, inni odchodzą po jakimś czasie do innych zainteresowań. Często w towarzystwie już przyjaciół aktorów.Wszyscy  jesteśmy skarbnicą pomysłów, współtwórcami scenografii i współautorami modyfikacji do naszych potrzeb wybranego scenariusza. Animatorzy kultury z Goleniowskiego Domu Kultury nieodpłatnie zapewniają nam możliwość korzystania ze wszystkich  dostępnych w tym obiekcie akcesoriów, sali widowiskowej i pomocy akustyka oraz oświetleniowca. Tutaj odbywają się wielotygodniowe próby i tutaj zapraszamy widzów na przedstawienie.

 

     Przedstawienia organizowane są ku radości najmłodszych, ale nieźle bawią się na naszych przedstawieniach także towarzyszący im dorośli. Wstęp na wszystkie występy jest wolny. Nie ukrywamy także, że to świetna zabawa dla nas, przygotowujących te wydarzenia. Możemy spotkać się z niezwykłymi  ludźmi, oderwać choć na chwilę od codzienności, pośmiać, porozmawiać, rozwijać  i pielęgnować talenty. A w konsekwencji dać też radość innym. Jest to także  od dwóch lat ważny punkt  spotkań adaptacyjnych dzieci nowo przyjętych do naszego przedszkola.   

     Dnia 13 czerwca 2011 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej Goleniowskiego Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie z bajką. Rodzice przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 4 w Goleniowie  przygotowali przedstawienie teatralne pt. Kopciuszek wklasycznej wersji, na podstawie bajki                    J. Brzechwy. Na przedstawienie zaproszone zostały  dzieci z naszego przedszkola i ich przyjaciele,dzieci nowo przyjęte do naszej placówki w ramach spotkań adaptacyjnych, młodsi i starsi mieszkańcy naszego miasta. Wszyscy ci,  którym nieobca jest dobra zabawa i spotkanie z teatrem. Po przedstawieniu można było  osobiście spotkać się z aktorami, którzy czekali na widzów ze słodką niespodzianką.

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII GRUPY TEATRALNEJ

 

KOPCIUSZEK (2007)

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA (2007)

MAGICZNY ŚWIAT BRZECHWY I TUWIMA (2008)

ŚPIĄCA KRÓLEWNA (2008)

KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU (2009)

CZERWONE KAPTURKI (2010)

KOPCIUSZEK (2011)

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marzena Barycza 21-08-2011 22:05
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-08-2011
Ostatnia aktualizacja: Marzena Barycza 10-04-2013 20:30