herb BIP - Przedszkole Publiczne Nr 4 w Goleniowie

Przedszkole Publiczne Nr 4 w Goleniowie rozpoczęło swoja działalność  3 października 1975 roku.

Na jego potrzeby zaadaptowano dwukondygnacyjny budynek administracyjny.

Oto krótka historia powstania Przedszkola Nr 4 w Goleniowie......

Bankowe przedszkole.

Starsi mieszkańcy Goleniowa pamiętają ,ze w połowie lat siedemdziesiątych niezwykle popularny był program telewizyjny" Bank miast". Polegał on na rywalizacji miast w różnych dziedzinach dwóch mniej więcej podobnych miast. Goleniów w 1975 roku rywalizował z Żaganiem. Wiele sie wtedy w naszym mięście działo...Przykładem jest miedzy innymi powstanie przedszkola na ulicy Jagiełły(dawniej Sułtanowa). Postanowiono zaadoptować budynek na kolejne przedszkole.

Budynek , w którym przedszkole mieści się do dzisiaj, wybudowany został w latach 60-tych dla Gromadzkiej Rady Narodowej. Był to typowy dla tamtych czasów obiekt administracyjny.

W 1972 roku wdrożono reformę administracyjną w  wyniku której zlikwidowano małe gromady i utworzono duże gminy. I w ten sposób stosunkowo nowy budynek dwukondygnacyjny okazał sie niepotrzebny. A ,że miejsc w przedszkolach dramatycznie  brakowało, władze zdecydowały ,iż w ramach Banku Miast zostanie on zaadoptowany na potrzeby przedszkola.

W najstarszej przedszkolnej kronice znajduje sie taki opis tego co działo sie po podjęciu decyzji:

" Od lipca 1975 roku Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane rozpoczęło prace adaptacyjne. Wydział Oświaty i Wychowania powołał w tym czasie na stanowisko dyrektora przedszkola  Stanisławę Komsę ,która wspólnie z Zarządem Ekonomiczno-Administracyjny Szkół rozpoczęła wyposażanie i organizację placówki. Do przedszkola  przyjęto 100 dzieci do trzech grup przedszkolnych. Pracy w przedszkolu było bardzo wiele, a termin przygotowania placówki do działalności kończył się 25 września , to jest w dniu zakończenia  telewizyjnego turnieju Banku Miast. Zobowiązanie  wykonano i od 3 października do przedszkola uczęszczały dzieci.

9 października z udziałem władz miejskich nastąpiło uroczyste otwarcie przedszkola Nr 4.

Obecny na uroczystości dziennikarz "Głosu Szczecińskiego" tak o przedszkolu napisał :

...." W pięknie  urządzonych  przestrzennych pomieszczeniach znalazło sie miejsce dla setki przedszkolaków (....)Po  dobudowaniu  samej wielkości drugiego skrzydła i adoptowaniu starej części obiektu czego dokonano w ciągu zaledwie trzech miesięcy, miastu przybyło kolejne ,czwarte już przedszkole".

Pierwsza dyrektorka placówki była pani Stanisława Komsa.

Razem z nią pracę w nowym przedszkolu rozpoczęły nauczycielki : Irena Kwiatkowska, Małgorzata Krzemińska, Maria  Zwierzyk  oraz Bronisława Filipczyk.

Następnie dyrektorem przedszkola została pani Natalia Mużyło.

Pani Natalia Mużyło  zarządzała  przedszkolem w latach 1983 -1986 roku.

Następnie dyrektorem przedszkola została pani Małgorzata Małkiewicz ,która zarządzała placówką od roku  01.10.1986 roku do 31.12.1994 roku.

Dyrektorem od 1 stycznia 1995 roku jest mgr  Danuta Wasiak.

Przedszkole wyróżnia sie działaniami proekologicznymi a swoja misję określa jako pragnienie ,aby każde dziecko żyło w zdrowym środowisku i czuło sie jego gospodarzem.

 Promuje zdrowy styl życia i uczy oceniać zachowania służące i zagrażające zdrowiu. W ramach wymiany doświadczeń współpracuje z przedszkolem samorządowym ze Stepnicy oraz w ramach miast partnerskich z Przedszkolem Miejskim Nr 3 z Pyrzyc.

 Obecnie w placówce zatrudnionych jest 16 osób w tym 6 nauczycielek.

 KILKA KARTEK Z KRONIKI PRZEDSZKOLA

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marzena Barycza 17-05-2010 20:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 17-05-2010
Ostatnia aktualizacja: Marzena Barycza 24-10-2010 22:24